#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Par hemofiliju vecākiem Bērnam par hemofiliju

Vecākiem par hemofiliju

Print

Ja mājās ir bērns ar hemofiliju, vecākiem, protams, pirmā doma ir par bērna drošību, lai novērstu iespējamās traumas un asiņošanu, tomēr vienlaikus ir būtiski ņemt vērā bērna emocionālo veselību. Pārmērīga trauksme liek bērnam justies vainīgam vecāku priekšā un atšķirtam no vienaudžiem. Vecāku uzdevums – ik dienu atrast līdzsvaru starp bērna drošību un viņa neierobežošanu, īpašā veselības stāvokļa neizcelšanu. Lai mazinātu trauksmi, pirmais uzdevums ir pievērst uzmanību detaļām:

  • Aizsarglīdzekļu izmantošana – braucot ar velosipēdu vai piedaloties citās nodarbībās, bērnam ar hemofiliju, gluži kā ikvienam bērnam, par kuru vecāki rūpējas, ir jāizmanto ķivere, ceļu un elkoņu aizsargi. Mazi bērni bieži krīt, tādēļ ir lietderīgi viņiem vilkt apģērbu ar polsteriem uz ceļiem, elkoņiem un sēžamvietas.
     
  • Radiet drošu vidi mājās – bērnam ar hemofiliju mājās ir jābūt pēc iespējas mazāk tādiem priekšmetiem, kuri var radīt apdraudējumu, tāpat mājās nedrīkstētu būt vietas, kur pastāv augsts traumu risks (ļoti stāvas kāpnes, stikla galdiņi ar asiem stūriem, mēbeles, kas novietotas tā, ka var uzskriet virsū to stūriem u. tml.).
     
  • Sīkas traumas ārstējiet paši – uz sīkiem nobrāzumiem uzlīmējiet plāksteri, bet lielākus nobrāzumus pārklājiet ar marli un nostipriniet ar plāksteri. Nedaudz piespiediet traumēto vietu. Var izmantot aukstumelementu. Ja asiņošana turpinās, vērsieties pēc medicīniskās palīdzības.
     
  • Pievērsiet uzmanību pazīmēm par iekšēju asiņošanu – mazi bērni nespēj precīzi pateikt, kur un kā viņiem sāp. Locītavu pietūkums nepārprotami norāda uz iekšēju asiņošanu. Lai pārliecinātos, ka abu ekstremitāšu locītavas ir vienādi lielas, varat izmantot mērlenti. Vēl viena iekšējas asiņošanas pazīme ir bērna izvairīšanās kustināt skarto locītavu.
     
  • Informējiet savus radiniekus, bērna skolotājus, trenerus un draugus – visiem, kuriem ir saskarsme ar bērnu vai kādu laiku bērns ir jāpieskata, jābūt pietiekami informētiem par slimības īpatnībām un jāzina, kā rīkoties iespējamo problēmu gadījumos. Jo zinošāki par hemofiliju būs bērna līdzcilvēki, jo mierīgāk varēsiet justies, kad bērns nebūs jums blakus. Arī bērna skolasbiedriem un draugiem ir jāpastāsta, kādēļ viņiem jābūt īpaši piesardzīgiem un atbalstošiem.
     
  • Pievērsiet uzmanību zobu higiēnai – regulāra zobu kopšana ikvienam cilvēkam palīdz līdz minimumam samazināt nepieciešamo stomatoloģisko procedūru skaitu, bet tas jo īpaši būtiski ir hemofilijas gadījumā, tādēļ ka stomatoloģiskās procedūras vienmēr ir saistītas ar zināmu asiņošanas risku.
     
  • Ļaujiet savam bērnam piedalīties sporta nodarbībās – izvēlieties sporta veidu ar zemu traumu risku, piemēram, peldēšanu, golfu vai, iespējams, riteņbraukšanu. Piemēram, peldēšana ir ne tikai lieliska un droša fiziskā aktivitāte, kas stiprina muskuļus un elpošanu, bet arī labs veids, kā mazināt emocionālo trauksmi.
     
  • Ļaujiet savam bērnam justies “normāli” – pēc iespējas vairāk laidiet bērnu piedalīties grupu nodarbībās kopā ar vienaudžiem. Ja varat, atļaujiet bērnam piedalīties visos bērnudārza un skolas pasākumos, kurus apmeklē citi bērni.

C-ANPROM/LV/ADYN/0075

HEMOFILIJAS ĀRSTĒŠANA

Hemofilijas ārstēšanas pamatā ir asinsreces faktora aizstājterapija. Ārstēšanu katram cilvēkam ar hemofiliju individuāli pielāgo atkarībā no slimības smaguma pakāpes un pašreizējā asinsreces faktora līmeņa asinīs.

Palīdzības centri

Visi centri